Noodzaak foliumzuur aan begin zwangerschap
Vrouwen die in het begin van de zwangerschap geen extra foliumzuur nemen, vergroten daarmee de kans op gedragsproblemen bij het kind. Dat blijkt uit twee relatief nieuwe studies. De onderzoeken onderstrepen het belang van het advies voor vrouwen die zwanger willen worden, om vier weken voor en acht weken na de conceptie foliumzuursuppletie te nemen. Foliumzuursuppletie wordt al sinds de jaren negentig aanbevolen voor vrouwen die zwanger willen worden, om de kans op een “open ruggetje” bij het kind te voorkomen.
Foliumzuursuppletie en gedragsproblemen bij het kind
De groot opgezette Nederlandse studie1 onder ruim 4200 kleuters met ouders, uitgevoerd in Rotterdam en verschenen in september 2009, liet zien dat bij afwezigheid van 400 microgram (mcg) foliumzuursuppletie gedurende het eerste trimester van de zwangerschap, de kans op gedragsproblemen bij kleuters hoger was. Peuters toonden onder meer agressief of juist teruggetrokken gedrag, hadden aandachtsproblemen of waren minder oplettend. Vervolgens is er eind april dit jaar een Britse studie2 verschenen die meer hyperactief gedrag aantoonde bij kinderen van moeders met een lage foliumzuurstatus van het bloed, in het begin van de zwangerschap. Vervolgonderzoek is nodig om de conclusies verder te kunnen onderbouwen.
‘Open ruggetje’
Vrouwen die zwanger willen worden wordt al sinds de jaren negentig aangeraden om dagelijks 400 mcg foliumzuur te slikken, gedurende vier weken voor tot acht weken na de conceptie. De voornaamste reden is omdat extra foliumzuur de kans op een 'open ruggetje' (spina bifida) bij de baby verkleint. En omdat het open ruggetje al in het begin van de zwangerschap wordt gevormd, is juist dan suppletie nodig. Helaas blijkt uit onderzoek dat het advies door veel vrouwen niet consequent opgevolgd wordt.
Slechts 37% volgt de aanbeveling
Uit onderzoek onder bijna 7000 vrouwen, gepubliceerd door de Generation R studie in 2008, bleek dat slechts 37% van de zwangere vrouwen volgens de aanbeveling extra foliumzuur nam. De belangrijkste risicofactoren hiervoor waren ongeplande zwangerschappen, een laag opleidingsniveau en niet-Westerse etniciteit. De uitkomsten onderstrepen het grote belang van goede voorlichting over foliumzuursuppletie aan vrouwen die een zwangerschapswens hebben.
Proefschrift Sarah Timmermans: Foliumzuur, voedingspatronen en perinatale gezondheid
Sarah Timmermans is onderzoeker bij de Generation R. Studie en zal in september 2010 promoveren aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam met haar promotie-onderzoek naar foliumzuur, voedingspatronen en perinatale gezondheid. Haar onderzoeksresultaten over foliumzuur tijdens de zwangerschap zijn veelbelovend. Het Vitamine Informatie Bureau zal daarom in de volgende nieuwsbrief extra aandacht besteden aan Sarah Timmermans en haar proefschrift.
Hier vindt u meer informatie over vitamine- en mineralenbehoefte tijdens zwangerschap
Bronnen:
1 Roza SJ et al. Maternal folic acid supplement use in early pregnancy and child behavioural problems: The Generation R Study. Br J Nutr. 2010;103:445-452
2 Schlotz W et al. Lower maternal folate status in early pregnancy is associated with childhood hyperactivity and peer problems in offspring. J Child Psychology Psychiatry. 2010; 51 (5):594-602



Reacties
Je mag NOOIT foliumzuur (erbij) slikken als niet je B12 op peil is.
Wanneer je een tekort of laag normale waarde B12 hebt, dan mag je ... en ik herhaal dan mag je NOOIT foliumzuur slikken ..... waarom ?! omdat het ernstige schade aan je zenuwgestel teweeg brengt!
Wanneer er echt een vitamine B12 tekort geconstateerd is, (mogelijk door opnamestoornis in maagdarmkanaal of door langdurig geen inname van dierlijke producten), dan zal dit tekort inderdaad eerst moeten worden aangepakt, voordat suppletie van foliumzuur kan worden gegeven. Foliumzuursuppletie kan een vitamine B12 tekort namelijk maskeren.
Voeg reactie toe